
Ulkonäkö & Tuoksu:
Vaahto oli sellaisest 2 sormea paksu ja tiheän kermainen tapaus. Sanoisin että varsin oppikirjamainen vaahto mutta kovin nopea haihtumaan. Väri on hivenen valju ja sitruunamehumaisen samea. Tuokussakin on mehumaisia elemettejä. Sitrusta ja yrttejä ei tarvitse tuoksusta etsiä vaan ne löytyvät vaivatta. Tässä on jotenkin samanlainen tuoksu mikä esiintyy gruiteissa, jotenkin hapan ja jopa käyneen pihlajanmarjan tuoksua hienoisella kukkaisuudella.
Maku:
Kuiva oluthan tämä on vaan todella hauska. Yllättävän täyteläinen olut. Maku on jokseenkin paksu vaikka samalla myös todella raikas ja sitrusta piisaa. Kovasti on kyllä hiilihappoja ja kitalakeen jää viipyilemään sitruunankuoren aftertaste.
Tämä on kivan miedosti katkeroitu, vähän kuin joku light IPA, tästä voisi siirtyä sitten ipoihin. Ei ollenkaan vetinen olut vaain oikein viljaisia tapaus. Tämä todella hauska olut kun tuntuu että maku muuttuu kokoajan juodessa, aina löytää jotain uutta.
Tätä jos saa joskus 24 lootana niin avot, kansa kiittää.
Arvosana 9/10
Katkerot: 25 EBU
Humalat: Mosaic
Maltaat: Pils
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti